Hu Suping, deputy secretary of the Shanxi Provincial People’s Congress Standing Committee (Figure re hypersnap-dx

Home Products & Services

Hu Suping was appointed Deputy Secretary of Shanxi provincial Party Standing Committee (Figure CV) original title: former Shanxi Provincial Committee Hu Suping, deputy secretary of the provincial people’s Congress Party (Figure | resume) China Economic Net Taiyuan November 12th report (Peng Bo) according to the Shanxi daily news, November 11th, the provincial people’s Congress Party Central group learning will be held. Hu Suping, deputy secretary of the provincial people’s Congress Standing Committee presided over the meeting and delivered a speech. It is understood that this is the first time Hu Suping, deputy secretary of Shanxi Provincial People’s Congress Standing Committee unveiled. According to Chinese Economic Net local party leaders library information, Hu Suping, female, born in August 1956, former deputy secretary of Taiyuan Municipal Committee, Yuncheng mayor and other duties, in August 2005 as vice governor of Shanxi Province, in December 2008, the Shanxi provincial Party committee propaganda department. November 5th, the Eleventh Plenary Session of the CPC Shanxi Provincial Committee held the first plenary meeting, Hu Suping no longer serve as the Shanxi provincial committee. Hu Suping. Hu Suping, female, Han nationality, born in August 1956, five people in Shanxi Province, postgraduate degree in management, doctorate in management, associate professor, doctoral tutor. April 1975 joined the Communist Party of China, in February 1974 to participate in the work. After working in the County Xin Bo Ming commune queue in 1976 12 month; Taiyuan Institute of semiconductors professional learning; after graduation served as the Electronics Department of Taiyuan Institute of Technology Division Deputy Secretary, political instructor, deputy secretary of the Taiyuan Industrial University League, deputy director, Department of Computer Department of Party branch secretary; December 1992 Taiyuan Industrial University (Deputy Secretary of the Party committee during September 1993 to January 1996 at the Central Party School postgraduate courses in economics and Management Studies); November 1994 in Shanxi Province, national defense science and Technology Industry Deputy Secretary of the Party committee; May 1998 Shanxi province National Defense Science and Technology Industry Secretary of the Party committee; January 2001 vice secretary of Taiyuan Municipal Committee (department level, during April 2002 to November 2005 at the Nanjing University of Aeronautics & Astronautics of management science and Engineering postgraduate students, by the management of Bo Bachelor degree); in February 2004 he served as Deputy Secretary of the CPC Yuncheng Municipal Committee, acting mayor; in April 2004 he served as Deputy Secretary of the CPC Yuncheng Municipal Committee, mayor; December 2005 vice governor of Shanxi province; in December 2008, the Shanxi provincial Party Committee Propaganda Department; in November 2016, the Shanxi Provincial People’s Congress deputy secretary of the party group. The eleven National People’s congress. Editor: Zhang Dong相关的主题文章: